Asus Zenfone 3 Lazer vs Max

Telefon seçimi söz konusu olduğunda şüphesiz hayatımıza giren kıyaslama ve karşılaştırma servisleri büyük önem kazanıyor. Bu sayede kafamızdaki soruları rahatça cevaplandırıp ihtiyacımız olan telefon özelliklerini rahatça görebiliyoruz. Bu yazıda Asus Zenfone 3 Laser ile Asus Zenfone 3 Max telefonlarının arasındaki farkları bulmak için telefon karşılaştırması yapacağız. Ekran boyutlarını kıyasladığımızda ise Asus Zenfone 3 Laser’ın Asus Zenfone 3 Max’den daha büyük ekran boyutuna sahip olduğunu görüyoruz. Asus Zenfone 3 Laser telefonu 1080×1920 (FHD) kadar çözünürlük desteği sunarken Asus Zenfone 3 Max telefonu 720×1280 (HD) Piksel desteği sunuyor. Asus Zenfone 3 Laser 401 PPI piksel yoğunluğuna sahipken Asus Zenfone 3 Max’de 282 PPI piksel yoğunluk değeri mevcut. Ekran teknolojisi tarafında baktığımızda ise Her iki telefonda da IPS LCD ekran teknolojisi kullanılmış. Ekran koruma teknolojisine gelirsek ise Asus Zenfone 3 Laser Corning Gorilla Glass 3 koruması ile gelirken Asus Zenfone 3 Max Corning Gorilla Glass 3 koruması ile geliyor. Ne yazikki Asus Zenfone 3 Laser verdiği renk sayısı desteğinde Asus Zenfone 3 Max’in gerisinde kalıyor. İşletim sistemleri arayüzü telefon kullanım deneyiminizi en çok etkileyecek özelliklerden biridir. Ancak telefon karşılaştırma noktasında satın alma öncesi cihazların çıkış tarihi de akılda tutulmalı. Bu konuda iki cihazında farklı senelerde kullanıcıya sunulduğunu hatırlatalım.

Asus Zenfone 3 Laser ve Asus Zenfone 3 Max aynı dokunmatik ekran türü olan Kapasitif Ekran ‘i kullanıyor. Telefon kıyaslamasına gelirsek her iki telefonda da farklı megapixel çözünürlükleri kullanılmış. Her iki telefonda da 13 MP kamera kullanılmış. Arka kamera diyafram açıklığında da bu iki telefonun farklı değerlere sahip olduğunu görüyoruz. Diyafram açıklık değerlerinde Asus Zenfone 3 Laser rakibinin gerisinde kalıyor. Diyafram açıklığı düşük değere sahipse bu diyafram açıklığının daha geniş olduğu anlamına gelir. Arka kamera video kayıt çözünürlüğünde iki cihazında da sahip olduğu farklı değerler dikkat çekiyor. Her iki telefonunda 1080p (Full HD) video kayıt çözünürlüğüne sahip olduğunu görüyoruz. Videolar kaydetmeyi sevenler gittikçe artan video kayıt çözünürlükleri arasında daha dikkatli seçim yapabilirler. Video FPS değerleri konusunda Asus Zenfone 3 Laser’ın rakibinden farklı değer aldığını görüyoruz.

Asus Zenfone 3 Laser 30 fps değeri ile rakibinin gerisinde kalıyor. Bir saniyede yakalanan kare sayısı FPS ile ifade edilir. Ön kamera çözünürlük değerlerini kıyaslarsak her iki telefonun birbirinden farklı ön kamera çözünürlüğüne sahip olduğunu görüyoruz. Ön kamera çözünürlük kıyaslamasında Asus Zenfone 3 Laser rakibi Asus Zenfone 3 Max’in 8 değeriyle gerisinde kalıyor. Ön kamera çözünürlük değeri yükseldikçe daha net ve kaliteli selfieler çekebilmeniz mümkün oluyor. FPS değerleri cihazlar arası farklılık gösteren bir nokta. Ön kamera FPS değerlerine gelirsek bu iki cihazın aynı değere sahip olduğu alanlardan biridir. Daha yüksek ön kamera FPS değeri daha kaliteli ön kamera videoları çekmek anlamına geliyor. Ön kamera diyafram açıklığı telefonlar arası farklardan bir diğeri. Asus Zenfone 3 Laser ön kamera diyafram açıklığı olarak Asus Zenfone 3 Max’den düşük kaliteli bir açıklığa sahip. Yüksek ön kamera diyafram açıklığı daha kaliteli fotoğraflar anlamına gelmektedir. Asus Zenfone 3 Laser ve Asus Zenfone 3 Max farklı arka kamera fotoğraf çözünürlükleri sunmaktadır.

Asus Zenfone 3 Laser sahip olduğu 4160 x 3120 değeri ile telefon karşılaştırmasında rakibinden daha iyi fotoğraf çözünürlüğüne sahip olmayı başarıyor. Daha yüksek fotoğraf çözünürlüğü daha net fotoğraflar anlamına geliyor. Arka kamera sensörü konusunda Asus Zenfone 3 Laser rakibi olan Asus Zenfone 3 Max’e göre farklı bir sensör kullanmış. Kamera tercihinde bulunurken sensör boyutu çok önemlidir.

Telefon karşılaştırmasında arka kamera kadar önemsediğimiz bir alan olan ön kameraya geçersek ise ilk olarak ön kamera çözünürlük değerine değiniyoruz. Selfie çözünürlüğü konusunda Asus Zenfone 3 Laser ne yazikki rakibinin gerisinde kalıyor. Ön kamera fotoğraf çözünürlüğü çekileceğinin selfielerin kalitesini de belirliyor. Hem Asus Zenfone 3 Laser hem Asus Zenfone 3 Max farklı ön kamera piksel boyutu ile dikkat çekiyor. Ön kamera piksel boyutunda Asus Zenfone 3 Laser rakibinin gerisinde kalıyor. Ve dezavantaj hanesine yazılıyor. İki telefonun ön kamera farklarından biri de ön kamera piksel boyutudur. Bu iki cihaz arasında ön kamera flaş teknolojilerindeki farklar da dikkat çekiyor. Ön kamera flaşı konusunda Asus Zenfone 3 Laser’ın Asus Zenfone 3 Max’in gerisinde kaldığını görüyoruz. Gece fotoğraf çekmeyi sevenlerdenseniz ön kamera flaşı önem vermeniz gereken faktörlerden.

Yonga setleri konusunda iki cihazında farklı tercihlere sahip olduğunu görüyoruz. Telefon karşılaştırma aşamasında yonga setleri konusunda Asus Zenfone 3 Laser’ın Asus Zenfone 3 Max’e kıyasla geride kaldığını görmekteyiz. Yonga seti temel ve bütünleşik arabirimleri yöneten ve bunlar arasındaki veri akışını sağlayan bir çeşit işlemcidir. Kullanılan işlemcinin hızı elde edeceğiniz performans konusunda büyük öneme sahiptir. Bu telefonların grafik işlemci tarafında farklılıklar gösterdiğini görüyoruz. Asus Zenfone 3 Laser cihazında Adreno 505 kullanılırken Asus Zenfone 3 Max cihazında Mali-T720 MP2 GPU bulunmakta. Cihazın GPU performansı ile oyun performansı arasında doğrudan bir orantı vardır. Ram kapasiteleri konusunda her iki cihazda farklı bir ram kullanıyor. Hem Asus Zenfone 3 Laser hem Asus Zenfone 3 Max cihazında 4 GB ram mevcut. Daha düşük ram daha çok kasma sorunu yaşayabileceğiniz anlamına geliyor. Farklılıklara tek tek bakacağımız Asus Zenfone 3 Laser ve Asus Zenfone 3 Max telefonlarını incelememize alıyoruz. Ağırlık olarak eşit gelen telefonlar bu noktada birbirlerinden ayrılmıyor.

Ancak aradaki diğer farkları kendini belli ediyor. Telefonların inceliklerini karşılaştıracak olursak ise 7. 9 mm kalınlığa sahip Asus Zenfone 3 Laser’ın 8. 55 mm kalınlıktaki {2}’nin gerisinde kaldığını söyleyebiliriz. Telefonlarin tasarimlarina gelecek olursak kucuk ayrintilarin kolayca dikkat cektigini gorebiliyoruz. Her iki telefonda gövde malzemesinde Metal kullanmayı tercih etmişler. USB bağlantı türleri gerek hızlı şarj gerekse yüksek veri aktarımı için olukça önemlidir. Asus Zenfone 3 Laser bağlantı türü olarak Micro-USB’i kullanıyor. Asus Zenfone 3 Max ise aktarım hızını USB’dan karşılıyor. SAR değerleri Asus Zenfone 3 Laser ve Asus Zenfone 3 Max telefonları arasında farklılık gösteriyor. Sar baş değerlerinde 0. 430 değeri ilen gelen Asus Zenfone 3 Laser rakibine göre daha dezavantaj sağlıyor. Asus Zenfone 3 Max’de ise bu değer 0. 303 olarak karşımıza çıkıyor.

Telefon karşılaştırma testimizde gördüğümüz kadarıyla her iki telefonda sar gövde değerlerinde birbirini geçemiyor ve 0. 898 sar gövde değeri ile kullanıcısını karşılıyor. Teknoloji ilerledikçe günlük kullanımda da kullanıcıların telefondan beklentileri arttı. Bu yüzden artık günümüzde telefonların suya ve toza karşı değerleri de önem teşklil etmeye başladı. Ancak karşılaştırdığımız iki telefon içinde bu özelliğin olmaması büyük eskiklik olarak karşımıza çıkıyor. Toza dayanıklılıkta her iki telefonda bulunuyor. Asus Zenfone 3 Max işletim sistemine göre daha akıcı olan Asus Zenfone 3 Laser işletim sistemini kullanan Asus Zenfone 3 Laser rakibine göre avantaj sağlamayı başarmış. Her iki cihazın farklılaştığı bir diğer nokta batarya kapasitesi. Batarya kapasitesi olarak Asus Zenfone 3 Laser 3000 ile rakibinden önde yer alıyor.

Etiketler: ,