KARAZİN ÜNİVERSİTESİ İÇİN GEREKLİLİKLER

Uluslararası anlamda da önemli bir konumda bulunan Karazin universitesi , sadece verdiği eğitim kalitesi ile değil aynı zamanda bireysel gelişim ve araştırmacı kimlikli anlayış ile de tanınmaktadır. Bilim ve sanat adamı olarak birçok ünlü kişinin yetiştiği yerdir. Ayrıca sadece Ukrayna halkı için değil her yıl binlerce yabancı öğrenciyi kabul etmesi de önemli bir başarıdır. Birçok ülkede bulunan sert kontenjan kurallarının uygulanmaması bu başarının gelmesinde önemli bir etken olarak ifade edilebilir. En iyi üniversiteler sıralamasında 382.sırada olmasının dışında 200 yıllık bir tarihi geçmişi de olması üniversitesi açısından önem arz etmektedir.

Ülkemizde bulunan sınav sistemi, imkânlar ve üniversite kaliteleri birçok kişiyi yurt dışına yönlendirmektedir. Bu açıdan yapılacak iyi bir araştırma faydalı olacaktır. Karazin universitesi için lise diplomasının yeterli olması önemli bir husustur. Bu sebeple yapılacak başvurular çok daha kolay olmaktadır. Kontenjan kuralı ile de kabul alma ihtimali yüksektir. Üniversitede rusça veya İngilizce olarak eğitim veren bölümler tercih edilebilmektedir. Avrupa merkezli bir anlayış düşünüldüğünde evrensel dil İngilizcenin çok daha makul olacağı görülecektir. Orta Asya ülkelerinden gelen kişilerin Rusçayı daha fazla seçtiği de bilinmektedir. Bölümlerin eğitim süreleri farklılık göstermektedir. Tıp, eczacılık, diş hekimliği çok daha uzundur. Bununla birlikte yeterli dil seviyesi olmayan kişiler için bir yıl boyunca hazırlık kursları bulunmaktadır. Ayrıca farklı dillerde öğrenme şansı verilmektedir. Öğrenci merkezli bir anlayıştan dolayı da ödev, sunum gibi etkinlikler çokça yapılmaktadır.

Kaliteli bir eğitim anlayışından sonra mezun olunması durumunda birçok farklı iş olanağı elde edilmektedir. Çünkü Avrupa’nın her yerinde kabul gören Karazin universitesi diploması alınmaktadır. Bununla birlikte YÖK tarafından 2013 yılından beri tanınan üniversitenin diploması ülkemizde de geçerlidir. İstenmesi halinde ise yüksek lisans eğitimine devam edilebilir.

Etiketler: