Kredi Borcu Olanlar Ev Satabilir Mi?

Konut kredisi kullanmak isteyen kişiler öncelikle bir takım kriterleri sağlaması gerekmektedir. Bankanın konut kredisi kullandırma şartlarından bir tanesi de satın alacağınız konutu ipoteklemesidir. Konut kredisi uzun vadeli ve de büyük tutarlı krediler olmalarından dolayı banka tarafından daha detaylı bir şekilde incelenmektedir.

Bankanın konutunuza ipotek koymasının amacı ise kredinizi geri ödememeniz durumunda konutunuzu satarak kredi tutarını hızlı bir şekilde geri almaktır. Peki konut kredisi bitmemiş bir ev satılabilir mi? Konut üzerine ipotek konulması, onun satılmasına hiç bir şekilde engel olmaz.

Fakat ipotekli evi satın alan kişi için bu bir sorun teşkil eder. Çünkü evin kredisi ödenmez ise banka ipotek koyduğu evi satabilir. İpotekli evi satın almak çok büyük bir risktir.

Bu yüzden özel bir sözleşme yapılarak eğer ipotekli bir ev satın alacaksanız ipotek konulan tutar bankaya yatırılarak ipotek kaldırılmalı ardından tapu devir teslim işlemleri yapılmalıdır. Aksi takdirde sizin konutu satın almanızın banka için hiçbir anlamı yoktur ve evi satabilme imkanına sahiptir.

Etiketler: , ,