UKRAYNA’DA LİSANS TAMAMLAMAK

Yurt dışında eğitim almak pek çok öğrencinin hayallerinde vardır fakat bazen bazı sebepler nedeniyle eğitim hayatımıza dilediğimiz yerde dilediğimiz gibi sürdüremeyebiliyoruz. Bazen bazı öğrencilerin eğitim hayatı yarıda kalırken bazılarının da ön lisans eğitimi ile kalıyor. Fakat bazen rüzgar tesrie dönüp de eğitiminizi yurt dışında tamamlamak isterseniz Ukrayna’da lisans tamamlama eğitiminden bahsedelim biraz sizlere.

Ukrayna da herhangi bir üniversiteye başvuru yapabilmeniz için üniversiteye giriş sınavına giriş sınavına girmenize gerek olmadığı bu üniversiteler için lise diplomanızın yeterli olduğu gibi Ukrayna’da lisans tamamlama için de Türkiye’de dikey geçiş sınavına da girmenize gerek yoktur. Ukrayna’daki üniversiteler İngilizce, Ukraynaca ya da Rusça eğitimli üniversitelerdir. Ukrayna’daki üniversitelerinden alacağınız diplomalar Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerliği olacaktır. Böylece diplomanız sayesinde pek çok uluslararası şirketlerde de çalışmanız mümkün olacaktır.

Ukrayna’daki üniversitelerden aldığınız diplomalarında YÖK tarafından denklikleri kabul edilmiştir. Bu demek oluyor ki Ukrayna’da lisans tamamlama eğitimi almış olmanız sanki Türkiye’de eğitim almışsınız gibidir. Ukrayna’da bir üniversite de lisans tamamlamanız için öncelikle bir yıllık bir dil hazırlık eğitiminden geçmek zorundasınız sonrasında ise daha önce ön lisans eğitiminde aldığınız derlere eş olan derslerden muafiyetiniz sağlanarak 2 yıllık bir lisans tamamlama eğitim sürecine alınırsınız. Bazen öğrenciler için bir yıllık hazırlık kısmı zaman kaybı olarak görülse de aslında bu hazırlık aşamasının ilerde kariyerinize nasıl da ciddi bir katkı sağlayacağınız görmenizde fayda olacaktır. Çünkü dil eğitimi olan biri iş alanında ve iş olanaklarında her daim diğer rakiplerine göre bir adım öndedir. Sizler de dil hazırlığını avantaja çevirebilirsiniz İsterseniz daha önceki bölümünüze lisansa tamamlayabileceğiniz gibi dilerseniz de yakın bir bölüme de kayıt yaptırma imkanınız olmaktadır.

Etiketler: