UKRAYNA’DA TIP EĞİTİMİ: KARAZİN ÜNİVERSİTESİ

Tıp eğitimi almak birçok öğrencinin hayallerini süslemekte. Ancak ülkemizdeki sınav sistemi ve taban puanı kısıtlamalarından dolayı birçok öğrenci istediği üniversiteye yerleşememekte ve hayallerine ara vermek zorunda kalmaktadır. Yurtdışında üniversite okumak işte bu açıdan çok caziptir. Avrupa Üniversitelerinin birçoğunda herhangi bir sınava kaydolmanıza gerek yoktur. Lise mezuniyetiniz ve lise ortalamanızın iyi olması yurtdışında istediğiniz üniversiteye kayıt olabilmeniz için yeterlidir. Ukrayna’da dilediğiniz bölümde okumak için tercih edebileceğiniz ülkelerden biridir. Ukrayna içerisindeki Harkov kentinde bulunan Harkov Ulusal Karazin Üniversitesi, her sene hayallerinin bölümlerinde okumak isteyen uluslararası öğrencilere kapısını aralamaktadır. Karazin üniversitesi bölümleri arasında bulunan tıp eğitimi, birçok branşı ile lisans, yüksek lisans, master ve doktora programları ile eğitim imkânı sunmaktadır.

Karazin Üniversitesi’nde tıp eğitimi İngilizce ve Rusça dillerinde verilmektedir. Bu size eğitiminizi tamamlamanızın yanında çok önemli iki dünya dilini öğrenme fırsatı vermektedir. Karazin üniversitesi bölümleri arasında olan Tıp Eğitimi, şüphesiz alınabilecek en zorlu ve en iyi bölümlerden birisidir. Mezunlarına uluslararası alanda geçerli bir tıp diploması sunan tıp bölümü, özellikle global alanda hayallerinin peşinden gitmek isteyen öğrenciler için tercih edilmesi gereken bir bölümdür.

Tüm bunların yanında Karazin üniversitesi bölümleri YÖK denkliğine sahiptir ve mezuniyet belgesi Türkiye tarafından tanınır. Bu açıdan Türkiye’den öğrencilerin gönül rahatlığı ile tercih edebileceği bölümlere sahiptir. Karazin Üniversitesi İngilizce ve Rusça hazırlık sınıflarına sahiptir. Tercihinize göre istediğini bölüme, istediğiniz dil grubu ile yerleşirsiniz ve eğitiminize başlarsınız. Ukrayna’da tıp eğitiminin süresi uzmanlaştığınız alana göre değişkenlik gösterir ancak genel itibari ile eğitimin süresi ülkemiz ile paralellik gösterir. Eğer hayaliniz uluslararası bir ortamda tıp eğitimi almaksa, Ukrayna bu konuda düşünmeniz gereken ilk ülke. Karazin Üniversitesi ise Ukrayna’nın en iyi ikinci devlet üniversitesidir ve tıp eğitimi için kuşkusuz en iyi seçenektir.

Etiketler: