YURTDIŞI EĞİTİM SEÇENEKLERİNDEN BİRİ DE KARAZİN ÜNİVERSİTESİ

Harkov Ulusal V.N Karazin Üniversitesi, Doğu Avrupa da 1804 yılında Ukrayna da kurulmuştur. Devlet üniversitesi olan Karazin Üniversitesi, Ukrayna da ki en iyi 2. Üniversite olarak farkını ortaya koymuştur. Ukrayna’nın Harkov şehrinde ki üniversite 1956 senesi itibari ile yabancı öğrencilere de eğitim öğretim hizmeti vermektedir. Üniversite puanına gerek olmadan, lise diploması ile başvuru yapma imkanı olmakla birlikte, güzel bir bölüm okumak isteyen adaylar için Karazin üniversitesi bölümleri ile öğrencileri fazlası ile imkan sağlanmıştır.

Karazin Üniversitesi mezunu öğrencilere YÖK tarafından denklik verilmekte ve bir problem yaşamamaktadırlar. Karazin Üniversitesinin akreditasyon seviyesi IV’dür. Karazin Üniversitesin de lisans, yüksek lisans, doktara ve master programlarının hepsi mevcuttur.Karazin üniversitesi bölümleri fazlası ile çeşitlilik göstermektedir.

Karazin Üniversitesin de öğrenim dili olarak Ukraynaca, İngilizce ve Rusça dilleri kullanılmaktadır. Tüm öğrencilerin isteklerini karşılayabilecek kadar fazla bölümü olan, Karazin Üniversitesi Bölümleri şu şekildedir; tıp, gazetecilik, uluslar arası ilişkiler, psikoloji, sosyoloji, ekonomi, fizik, uygulamalı fizik, kimya, biyoloji, coğrafya, jeoloji, matematik, uygulamalı matematik, bilişim, felsefe, turizm, finans ve kredi, ekoloji ve çevre koruma, bilgisayar bilimleri, sistem mühendisliği, filoloji, siyaset bilimi, uygulamalı istatistik, yönetim, makine mühendisliği, kültür araştırmaları, bilgi kontrol sistemleri ve teknolojileri, Ukrayna dili ve edebiyatı, sosyal çalışma, ekonomik sibernetik, finans, bankacılık, pazarlama, ekonomik istatistikler, uluslar arası iktisat, muhasebe ve denetim, yönetim, astronomi, radyo fizik ve elektronik, deneysel nükleer fizik ve plazma fizik, biyofizik, biyokimya, genetik, fizyoloji, ekonomik ve sosyal coğrafya, hidrojeoloji, ekoloji ve çevre koruma, fiziksel ve biyomedikal elektronik, hukuk, arşiv çalışmaları, arkeoloji, medikal fizik, genel tıp, idari yönetim, uygulamalı ekonomi, katı hal fiziği, mikro-nano elektronik, uygulamalı dilbilim, tercüme, dil ve edebiyat (Rusça, İngilizce, Almanca, Fransızca, Latince, Eski Yunanca) gibi bölüm çeşitliliğine sahiptir.

Etiketler: